Specjaliści od windykacji długów – dowiedz się, w jaki sposób możesz odzyskać swoje pieniądze
Terminowe opłacanie faktur, rachunków i innych należności jest…
24 stycznia 2019Tylko część świadczenia do wysokości wnoszonej przez pracownika podlega opodatkowaniu VAT. Kwota potrącenia jest zaś wartością brutto. Z reguły to na barkach pracodawcy spoczywa sfinansowanie pozapłacowych bonusów dla pracowników. Jak sytuacja wygląda w przypadku odpłatnych posiłków dla pracowników?
,,Zapewnienie przez Wnioskodawcę nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych posiłków dla pracowników w formie dostępnego bufetu, w sytuacji gdy nie ma możliwości ustalenia wartości świadczenia przypadającego na konkretnego pracownika nie stanowi dla pracownika nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. W konsekwencji zainteresowany jako płatnik, dla celów obliczania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych pracowników, nie będzie zobowiązany do doliczenia wartości posiłków do ich przychodów.”
Spółka prowadzi działalność w ramach sprzedaży detalicznej towarów handlowych poprzez sieć sklepów położonych na terenie całego kraju. Dostawy towarów do sklepu następują poprzez centra dystrybucyjne Spółki, które są obsługiwane przez jej pracowników.
Spółka ma zamiar zawrzeć umowę z wybranym dostawcą na usługę cateringową dla swoich pracowników. Usługa polegałaby na codziennym dostarczaniu posiłków (w dniach pracy centrum) do miejsca pracy pracowników. Ze względu na charakter usługi Spółka nie będzie w stanie ustalić dokładnej wartości posiłków skonsumowanych przez danego pracownika. Spółka będzie dokonywała zamówienia całościowej usługi cateringowej w oparciu o szacowaną ilość posiłków dla pracowników w danym dniu. Takie rozwiązanie ma na celu przede wszystkim zwiększenie motywacji pracowników do wykonywania ich pracy, poprawę nastroju i komfortu w miejscu pracy czy utrzymanie konkurencyjności Spółki na rynku pracy.
W ocenie Spółki, zapewnienie częściowo odpłatnych lub nieodpłatnych posiłków dla pracowników w formie bufetu, nie będzie stanowiło dla nich przychodu ze stosunku pracy. Spółka jako płatnik, dla celów obliczania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych pracowników, nie będzie zatem zobowiązana do doliczenia wartości posiłków do ich przychodów. Z tym stanowiskiem zgodził się organ podatkowy.
W utrwalonej linii orzeczniczej pojawia się pogląd, iż zapewnienie odpłatnych posiłków dla pracowników jest przysporzeniem majątkowym, bo pracownik nie ponosi wydatku, jednakże z zastrzeżeniem, że do opodatkowania dojdzie wówczas, gdy świadczenie da się skonkretyzować, zindywidualizować.